GLAS ŽENE – ŽENA JE ŽRTVA TEK KAD JE MRTVA

S temom „Nasilje nad ženama – femicid“ ekipa GLAS ŽENE iz Prve srednje škole iz Cazina, prijavila se i prošla među pet najboljih na 9. eUPSHIFT radionici za mlade uzrasta od 13 do 19 godina čije su ideje nagrađene grant sredstvima od po 3.000 KM. Nadia, Sumeja, Adna, Merima i Naida odlučile su da progovore o nečemu što je prisutno, a o čemu se u javnosti vrlo malo govori, i podignu svijest građana o problemu nasilja u porodici i femicida.

„Za UPSHIFT smo čule preko naše profesorice, odnosno psihologinje Alme, i ona nam je preporučila da se prijavimo. Odavno razmišljamo o nečemu sličnom, ali nismo baš imale vremena, ali ni sredstava da to realiziramo, tako da nam je UpShift došao u pravo vrijeme,“ rekla je Nadia.
S profesorom stručno-teorijskih predmeta Almedinom Žunićem, koji im je bio velika podrška tokom realizacije ovog projekta, djevojke su ranije mnogo razgovarale o temi nasilja u porodici i o femicidu.

„Na časovima praktične nastave imaju priliku da iznesu sve svoje probleme, i nastojim da ne budem samo striktno profesor-predavač već da im budem i prijatelj i pokušam ih saslušati. Pričali smo dosta o temi nasilja, ispričao sam im jedno iskustvo s nasiljem u porodici, koje su imale učenice moje supruge, koja je bila uposlenica ove škole, i mislim da ih je ta priča najviše potaknula da se aktivno uključe i pokušaju riješiti problem. Prvo su se okrenule toj temi, a kasnije tokom rada su se opredijelile i da obrade femicid na šta ih je potaknuo slučaj iz Gradačca, koji je prenošen putem društvenih mreža i koji ih je u velikoj mjeri šokirao,“ kaže profesor Aladin.

O slučaju femicida koji se dogodio u Gradačcu, kažu da ih je zabrinula ne samo činjenica da je zločin prenošen na društvenim mrežama, već i to što je nakon toga snimak nastavljen da se dijeli putem privatnih poruka. Posebno ih zabrinjava sve veća „normalizacija nasilja“ u medijima i u javnosti generalno.

„Želimo poručiti svima i educirati javnost da znaju da nasilje nije nešto normalno, želimo da smanjimo normalizaciju nasilja. Smatramo da se svakog dana problem sve više povećava, da se nasilje sve više normalizuje, vidimo da je ljudima skoro pa normalno da neko pretuče svoje dijete, udara svoju suprugu, kao da su oni njegovo vlasništvo, ali to nije i ne treba da bude tako, i to svi zajedno moramo promijeniti!“ poručuju djevojke iz Cazina.

Cilj im je da pokrenuti javnost, donosioce odluka i medije da aktivno djeluju.

„Mi kao volonterke, nas pet, same ne možemo toliko doprinijeti, ali ako potaknemo druge na djelovanje, i ako se još neko uključi i da nam podršku, onda možemo više. Željele bismo prije svega da sve potaknemo na razmišljanje o ovoj temi pa da se kasnije i oni uključe, da pruže podršku i da jednostavno doprinose smanjenju nasilja, zajedno s nama. Svojim vršnjacima i vršnjakinjama želimo dati do znanja da trebaju promijeniti svoj stav prema ženama, da i oni mogu prepoznati nasilje, kako nasilje nad ženama, tako i nasilje generalno.“

Kao proizvod njihovog rada na UPSHIFT radionici i posvećenosti ovoj temi od društvenog značaja, nastao je film Žena je žrtva, tek kad je mrtva. Film u cjelosti možete pogledati na linku:

https://www.facebook.com/share/v/zPDEAzCsPDZRGYtB/?mibextid=qi2Omg

U njihovom filmu prenose se direktni utisci žrtava nasilja. Pored žrtava, svoja iskustva u radu s ovakvim slučajevima prenose i predstavnici Centra za socijalni rad, Amra Hadžić i Alma Habilović, te policije, Adnan Beganović.

Promociju svog filma, djevojke iz tima Glas žene održale su u Centru za kulturu i turizam Cazin.

UPSHIFT program nastao je u UNICEF-ovoj Kancelariji za inovacije i provodi se u 38 država širom svijeta. UPSHIFT u Bosni i Hercegovini implementira Humanitarna organizacija Genesis Project u saradnji sa Kancelarijom UNICEF-a u Bosni i Hercegovini, uz finansijsku podršku DP World.