Izbijanje pandemije COVID 19 zatvorilo je školska vrata širom Bosne i Hercegovine. Školsku učionicu zamijenila je «online» edukacija i učenje je prilagođeno novim uslovima i radu od kuće. Novim uslovima, svoje aktivnosti i rad prilagodio je Genesis Project. Svakako su tome doprinijele i edukacije kojima su članovi tima prisustvovali tokom prethodnih godina i na kojima su stekli brojne vještine. Te edukacije nisu imale za cilj da tim Genesisa pripreme za rad u ovakvim, otežanim uslovima, ali su znanja stečena na njima svakako doprinijela tome da budu puno spremniji i sigurniji, te da se lakše prilagode na nove uslove rada.
Kada je pandemija počela, članovi tima Genesis Projecta su stupili u kontakt sa korinsicima iz osnovnih škola kako bi identifikovali njihove potrebe, želje i mogućnosti. Na osnovu dobijenih informacija, sa donatorima su kreirani novi oblici rada u smislu da se, koliko je to god moguće, pomogne nastavnicima da realizuju svoje sadržaje u novim uslovima rada.
«Pandemija je na aktivnosti Genesis Project-a uticala u mjeri u kojoj je uticala na život u cijelom svijetu. Svjesni smo da su se aktivnosti u skoro svim sferama života morale prilagoditi realizaciji istih u skladu sa smjernicama i preporukama o smanjenju kretanja, izbjegavanju bliskog kontakta, pa smo i mi svoje aktivnosti morali prebaciti u online prostor», ističe Draško Stojčević iz Genesis Project-a. Navodi da je to neformalnu edukaciju moguće preseliti u online prostor ako se svojom fleksibilnošću, kreativnošću i sposobnosti za prilagođavanje uklopite u nove uslove života i rada.
«Ne bismo da poredimo formalnu i neformalnu edukaciju i smatramo da tu nema neke suštinske razlike, kada je u pitanju način prilagođavanja. Zahvaljujući tehnološkom napretku postoji mnogo online alata koji mogu biti veoma korisni u edukaciji, bilo da se radi o grupnoj ili individualnoj edukaciji. U razgovoru sa nastavnicima saznali smo da oni koriste online alate kao što su: Gugl učionica, Skajp ili Zum, dok u komunikaciji sa svojim učenicima uglavnom koriste aplikaciju Viber za razmjenu poruka, video sadržaja i fotografija. Veoma korisna online alatka je Majkrosoft tims, softverska platforma za komunikaciju i saradnju koja kombinuje online razgovor, video sastanke kao i pohranu podataka», navodi Draško.
Aktivnosti koje Genesis Project trenutno priprema online, su aktivnosti koje i obično realizuju sa svojim korisnicima u neformalnoj edukaciji, samo su ovaj put u elektronskom obliku. To su snimanje jednominutnih filmova za djecu, postavljanje edukativnih predstava koje su ranije dokumentovane na You Tube, radionice sa pedagozima i nastavnicima putem online alata, kao i TV edukativne predstave prilagođene realizaciji sadržaja na časovima odjeljenske zajednice.