DONATOR: UNICEF Bosne i Hercegovine, Švedska međunarodna agencija za razvoj i saradnju
TRAJANjE: 1.7. 2013. – 30.6.2014.
MJESTO REALIZACIJE:
1. Republika Srpska:
a. Kotor Varoš: 2 osnovne škole
b. Laktaši: 2 osnovne škole
c. Derventa: 2 osnovne škole
2. Federacija BiH:
a. Sanski Most: 4 osnovne škole, Unsko-sanski kanton
b. Velika Kladuša: 4 osnovne škole, Unsko-sanski kanton
c. Novi Travnik: 2 osnovne škole, Srednjebosanski kanton
Cilj projekta:
Opšti cilj projekta „Mehanizam podrške prevenciji nasilja i smanjenju rizika od oružja“ je jačanje učešća djece u prevenciji nasilja, smanjenje rizika od oružja, te osnaživanje ljudskih i institucionalnih kapaciteta za upravljanje i praćenje programa prevencija nasilja i smanjenja rizika od oružja.
Zadaci projekta su:
• Povećati ljudske i institucionalne kapacitete u okviru odabranih lokalnih zajednica usmjerene ka stvaranju, razvijanju i implementiranju programa i aktivnosti fokusiranih na prevenciju nasilja nad i među djecom i smanjenje rizika od oružja.
• Povećati kapacitet škole da odgovori na nasilje nad i među djecom kroz definisanje uloga i odgovorenosti na nivou škole, definisanje saradnje sa lokalnom zajednicom, te povećanje tehničkog znanja i vještina školskog osoblja i djece.
• Razviti održiv mehanizam za upravljanje i praćenje prevencije nasilja nad i među djecom na nivou škole („Školska sigurnosna mreža“).
• Povećati kapacitet nadležnog Ministarstva u planiranju, upravljanju i implementiranju programa i aktivnosti fokusiranih na prevenciju nasilja nad i među djecom i programa smanjenja rizika od oružja, u sklopu nastavnih planova i programa.
Planirane projektne aktivnosti:
A. Aktivnosti na nivou opština
Participativno akciono istraživanje (PAR) o prevenciji nasilja i smanjenju rizika od oružja u :
A1. Pripremni sastaci sa predstavnicima opštinskih vlasti i ostalim opštinskim kapacitetima sposobnim da se bave pitanjima vezanim za prevenciju nasilja i smanjenje rizika od oružja.
A2. Logistički i organizacioni sastanci sa predstavnicima opštinskih vlasti i ostalim opštinskim kapacitetima sposobnim da se bave pitanjima vezanim za prevenciju nasilja i smanjenje rizika od oružja.
A3. Mobilizacija adolescenta (15 do 19 godina) da učestvuju u participativnom akcionom istraživanju o prevenciji nasilja i smanjenju rizika od oružja. A4. Kreiranje osnovnih informacija neophodnih za razvoj akcionih planova.
A5. Istraživanje o specifičnim opštinskim pitanjima koja se tiču prevencije nasilja i smanjenja rizika od oružja i analiza dobijenih rezultata.
A6. Određivanje prioriteta identifikovanih ishoda.
A7. Izrada akcionih planova sa ciljem podrške prevenciji nasilja i smanjenju rizika od oružja.
A8. Članovi PAR grupa će učestovati na petodnevnom treningu o tome kako da pripreme, snime i monitiraju jednominutne dokumentarne filmove mladih. Kroz upotrebu video-medijskih resursa, članovi PAR grupa će podržati prevenciju nasilja i smanjenje rizika od oružja.
A9. Komunikacija sa i mobilizacija već postojećih kapaciteta u okviru lokalne zajednice sposobnih da se bave pitanjima vezanim za prevenciju nasilja i smanjenje rizika od oružja.
A10. Prezentacija PAR akcionih planova i snimljenih Jednominutnih filmova mladih predstavnicima lokalnih zajednica (članovima PAR Grupa podrške).
A11. Implementacija akcionih planova sa ciljem podrške prevenciji nasilja i smanjenja rizika od oružja, uz podršku postojećih opštinskih kapaciteta sposobnih da se nose sa rizicima vezanim za nasilje, hladno i vatreno oružje.
a. U svakoj obuhvaćenoj opštini, Genesis Project će formirati jednu grupu adolescenata koji će učestvovati u participativnom akcionom istraživanju o prevenciji nasilja i smanjenju rizika od oružja. b. Svaka formirana PAR grupa će se sastojati od 15 adolescenata starosti od 15 do 19 godina.
c. Predviđena su sredstva od 3000,00 KM po obuhvaćenoj opštini kojima će biti podržana realizacija akcionih planova. Od obuhvaćenih opština će se očekivati da učestvuju u sufinasiranju predloženih projekata.
Važna napomena: Ove aktivnosti neće biti realizovane na nivou škola, već na nivou opština i opštinskih omladinskih centara.
B. Aktivnosti na nivou obuhvaćenih osnovnih škola:
Stvaranje i održavanje Školske sigurnosne mreže:
B1. Inicijalni / uvodni sastanci sa predstavnicima osnovnih škola.
B2. Sastanci pripreme i planiranja aktivnosti na nivou osnovnih škola.
B3. Istraživanje na nivou škola sa ciljem utvrđivanja nivoa nasilja i rizika od oružja:
– razvijanje i formiranje instrumenata za istraživanje
– identifikacija najčešćih oblikla nasilja,
– identifikacija nivoa senzibilnosti učenika, nastavnog osoblja, uprave škole i roditelja u odnosu na problem nasilja i rizika od oružja,
– analiza i sinteza rezultata istraživanja,
– objavljivanje izvještaja sa rezultatima istraživanja,
– rezultati istraživanja poslužiće kao osnova za osmišljavanje školskih pravila i vrijednosti, uloga i odgovornosti svih aktera na nivou škole, te odgovora cijele škole na pojavu nasilja i smanjenja rizika od oružja.
B4. Formiranje i održavanje Školskih koordinacionih odbora za prevenciju nasilja i smanjenje rizika od oružja.
B5. Organizovanje i održavanje osnovnog treninga za edukaciju nastavnika i roditelja o temi „Prevencija nasilja i smanjenje rizika od oružja“.
B6. Organizovanje i održavanje pilot treninga vršnjačke medijacije u jednoj osnovnoj školi.
B7. Organizovanje i održavanje treninga za nastavnike mentore o temi „Prevencija nasilja i smanjenje rizika od oružja“.
B8. Organizovanje i održavanje radionica vršnjačke podrške.
B9. Definisanje uloga i odgovornosti svih aktera na nivou škole u procesu podrške prevenciji nasilja i smanjenju rizika od oružja.
B10. Uspostavljanje sistema ,,Kutije povjerenja“ (putem kojeg se, u povjerenju, mogu prijaviti slučajevi nasilja, te primiti adekvatni odgovori).
B11. Uspostavljanje i održavanje školske baze podataka o slučajevima nasilja među djecom i odgovorima na njih.
C. Aktivnosti na nivou nadležnog Ministarstva:
Koordinacija i saradnja sa predstavnicima nadležnih Ministarstva:
C1. Uvodni sastanci sa potencijalnim članovima Stručne grupe na nivou nadležnih Ministarstava.
C2. Sastanci pripremne faze sa predstavnicima nadležnih Ministarstava i drugim raspoloživim kapacitetima sposobnim da analiziraju, reaguju i rješavaju pitanje nasilja među djecom i zloupotrebe oružja.
C3. Uspostavljanje Stručne grupe na nivou nadležnih Ministarstava.
C4. Analiza trenutne situacije u školama i definisanje nedostataka u upravljanju i praćenju postojećih programa prevencije nasilja u školama.
C5. Razvoj održivog kapaciteta i mehanizama upravljanja i praćenja koji bi omogućili efikasnije programe prevencije nasilja u sklopu nastavnih planova i programa,
C6. Koordinacija i saradnja između Genesis Projecta i nadležnih Ministarstava sa ciljem povećanja vlasništva Ministarstva nad elementima koji čine Školsku sigurnosnu mrežu,
C7. Koordinacija i saradnja između Genesis Projecta i nadležnih Ministarstava sa ciljem osmišljavanja mehanizama institucionalizacije razvijenih kapaciteta u sklopu obuhvaćenih škola,
C8. Analiza ostvarenih rezultata i preporuke za buduću praksu.