Ravnatelji i zamjenici ravnatelja osnovnih škola s područja Hercegbosanske županije imali su priliku, proteklog tjedna, upoznati se s Programom sekundarne prevencije fokusiranim na identifikaciju i zaštitu djece od faktora rizika u osnovnim školama, kojeg na području ove Županije realizuje humanitarna organizacija „Genesis Project“ iz Banja Luke, kao tehnički partner UNICEF-a Bosne i Hercegovine.
Radionica za ravnatelje veoma je bitna aktivnost unutar ovog Programa, navela je izvršna ravnateljica „Genesis Project-a“ Dijana Pejić, s obzirom da ravnatelji i njihovi zamjenici trebaju podržati stručnu službu škole, pedagoga, psihologa, te svakog nastavnika – učitelja u svojoj školi da se osnaži kroz edukacije, koje će ova organizacija ponuditi kroz Program.
„Školsko osoblje i stručna služba neće raditi nikakav dodatni posao, već onaj koji su radili i prije, ali na jedan bolji i sistemski riješen način“, navela je Pejić.
Tokom poludnevne radionice, stručno predavanje o značaju „Programa sekundarne prevencije fokusiranim na identifikaciju i zaštitu djece od faktora rizika u osnovnim školama“, koji je već uspješno realizovan na području Sarajevskog i Tuzlanskog kantona, te cijele R Srpske, održali su prof. dr. Elvedin Muratbegović i doktor psiholoških nauka s Filozofskog fakulteta u Banjoj Luci, Ivana Zečević.
Sekundarna prevencija ima cilj da što je ranije moguće prevenira neprihvatljive oblike ponašanja i da djetetu, u određenom riziku, pruži podršku i brigu, navela je prof. Zečević.
„Ukoliko se primjeti da se određeno ponašanje kod djeteta manifestuje kontinuirano jedan vremenski period, onda se to ponašanje zabilježi i prati. Tek onda kada se primjeti da kod djeteta postoji set nekih neobičnih ponašanja, onda se razmišlja o tome na koji način pristupiti djetetu, kako praviti individualni plan rada s djecom kako bi se preveniralo neko kasnije neadekvatno ponašanje“, navela je profesorica Zečević.
Prof. Dr Muratbegović je sve prisutne ravnatelje i zamjenike ravnatelja upoznao s tokom implementacije Programa sekundarne prevencije u svim osnovnim školama Sarajevskog kantona, te s izazovima i naučenim lekcijama tokom proteklih nekoliko godina programske implementacije.
Radionici održanoj u Tomislavgradu prisustvovalo je 16 ravnatelja i zamjenika ravnatelja iz 8, od ukupno 9 osnovnih škola koje su uključene u ovaj Program.
Na osnovu ovog odaziva, kao i zapažanja i komentara, iznesenih od strane predstavnika škola tokom radionice, može se reći da kvalitetna provedba Programa sekundarne prevencije fokusiranim na identifikaciju i zaštitu djece od faktora rizika u osnovnim školama Hercegbosanske županije nije upitna.
Kako se moglo čuti u većini škola su evidentirani problemi, uočeni su različiti oblici neprihvatljivog ponašanja kod pojedinih učenika, međutim zbog nepostojanja razrađenog i sveobuhvatnog programa i referalnog mehanizma nije se reagovalo na najbolji način.
Ovaj program, kako su istakli, sigurno će uticati na prevenciju neprihvatljivih oblika ponašanja, ali i omogućiti osnaživanja nastavnika i stručne službe škole.
Realizaciju Programom sekundarne prevencije fokusiranim na identifikaciju i zaštitu djece od faktora rizika u osnovnim školama Hercegbosanske županije pozdravili su i predstavnici Županijskog ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa, centara za socijalni rad Livno i Tomislavgrad , te predstavnici Centra za mentalno zdravlje Livno i Centara za socijalni rad iz Tomislavgrada i Livna, koji su uzeli aktivno učešće na radionici u Tomislavgradu.
Program sekundarne prevencije, u školama Hercegbosanske županije realizuje humanitarna organizacija „Genesis Project“, kao tehnički partner UNICEF-a Bosne i Hercegovine, a projekt se realizuje po pokroviteljstvom Švedske vlade.