Prvi dokumenti pod nazivom Opis rada lokalne dijaloške platforme (Local Dialogue Platform Terms of References) predstavlja prikaz metodologije rada lokalne dijaloške platforme u pilot fazi i nakon nje. Definiše kontekst lokalne dijaloške platforme, cilj i svrhu njenog djelovanja, članstvo u lokalnoj dijaloškoj platformi, odgovornost njenih članova, metodologiju rada, periodiku, koordinaciju i organizaciju rada, način izbora budućih tema na kojima će raditi članovi lokalne dijaloške platforme, format budućih sastanaka, način distribucije materijala, zaključaka i preporuka i načine nadogradnje i prilagođavanja rada lokalne dijaloške platforme.
Drugi usvojeni dokument je Okvirni prijedlog za institucionalizaciju lokalne dijaloške platforme (Feasibility plan for institutionalisation of the local dialogue platforms) i predstavlja prikaz rada lokalne dijaloške platforme u pilot fazi. U ovom dokumentu se daje opis lokalne dijaloške platforme, nude neophodni uslovi za njenu institucionalizaciju i govori o onome što se do sada uradilo.
“Saradnja sa članovima svih osam lokalnih dijaloških platformi iz osam projektom obuhvaćenih opština (Kiseljak, Kreševo, Travnik, Busovača, Vitez, Novi Travnik, Bugojno i Doboj) je bila izvrsna. Našem radu u tim opštinama značajnu podršku pružili su lokalni opštinski koordinatori”, istakla je Dijana Pejić, izvršna direktorica Genesis Project-a.
Sastanci lokalne dijaloške platforme održani su u sklopu projekta Dijalog za Budućnost, koji implementiraju Unicef Bosna i Hercegovina UNESCO i UNDP Bosnia and Hercegovina u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine.