DONATOR: UNICEF Bosne i Hercegovine
TRAJANJE: oktobar 2011. – mart 2013
MJESTO REALIZACIJE: „Stare opštine“: Laktaši, Kotor Varoš, Novi Grad, Višegrad, Bileća, Livno, Stolac, Novi Grad/Sarajevo, Novi Travnik, Sanski Most
„Nove opštine“: Čelinac, Prnjavor, Derventa, Gacko, Mrkonjić Grad, Brčko, Tešanj, Kupres, Posušje, Velika Kladuša, Gornji Vakuf.
CILJEVI SU BILI: Opšti cilj SPIS projekta je bio unapređenje sistema socijalne zaštite na svim nivoima vlasti, jačanjem programskog okvira i kapaciteta za socijalnu zaštitu i inkluziju djece, sa posebnim naglaskom na primjeni pristupa zasnovanog na potrebama i ljudskim pravima. U okviru ovog šireg koncepta, poseban naglasak je bio stavljen na učešće djece kroz radionice o participativnom akcionom istraživanju i putem Zida dječijih želja – interaktivne multimedijalne platforme koja privlači djecu širom BiH da izraze svoje ženje i potrebe u skladu sa njihovim pravima garantovanim Konvencijom o pravima djeteta.
OSTVARENI REZULTATI TOKOM 2011. GODINE:
U navedenom period Genesis Project je, zahvaljujući podršci UNICEF-a BiH i M:tel-a, realizovao Radionice sa djecom „Sa zida želja na djela“. Projekat je realizovan u gore navedenim opštinama Bosne i Hercegovine gdje smo formirali 10 grupa djece (svaka grupa ima 15 članova, uzrasta od 13 do 15 godina). U svakoj od navedenih opština u saradnji sa edukovanim Lokalnim Tehničkim Asistentima realizovali smo seriju od po 8 radionica (ukupno u 10 opština je realizovano 80 radionica).
Radionice su se fokusirale na sljedeće:
• participativno akciono istraživanje sa ciljem identificiranja percepcija, stavova i potreba djece i mladih u odnosu na socijalnu inkluziju i poštivanje dječijih prava.
• priprema prijedloga projekata/inicijativa (Opštinskih Akcionih Planova) koji bi dalje bili podržani od strane UNICEF-a, M:tel-a i lokalne zajednice.
Rezultat realizovanih aktivnosti je 16 detaljno razrađenih i osmišljenih Opštinskih Akcionih Planova koji su nam svi dostavljeni u formi prijedloga projekta. Opštinski Akcioni Planovi/Prijedlozi projekata su bili veoma interesantni i neki od njih su se fokusirali na sljedeće teme/probleme/potrebe: izgradnja ulaza u školu prilagođenog djeci sa posebnim potrebama; školsko igralište-sigurno mjesto za druženje, igru, odrastanje i odmor; školska kuhinja; rekonstrukcija školskih oluka; rekonstrukcija školskih WC-ova; video nadzor školskog dvorišta, itd.