PRAGG Forum: Platforma za dijalog u izazovnom vremenu

U sarajevskom Hotelu Hills održan je PRAGG-forum pod nazivom “Zagovaranje u izazovnom okruženju: Preoblikuj strategiju i odgovori na izazove,” organizovan od strane Projekta PRAGG i Regionalne mreže za zagovaranje Helvetasa uz podršku Vlade Švicarske. 

PRAGG-forum ima za cilj stvoriti platformu za dijalog i saradnju, okupljajući organizacije civilnog društva, vlasti, te ovaj put i biznis sektor i medije, s ciljem jačanja demokratskog i proaktivnog civilnog društva u Bosni i Hercegovini. Ove godine, PRAGG zajedno sa Helvetas Regional Advocacy Network želi podržati integraciju regionalnog i domaćeg iskustva i pružiti priliku za otvoreni dijalog.

Ovaj forum ukazuje na to da proces pridruživanja EU zahtijeva značajne reformske politike u zemljama kandidatima. Ove reforme zavise od smislenog javnog dijaloga između vlasti, civilnog društva i biznis sektora. Međutim, svjedočimo zabrinjavajućem trendu smanjenja prostora za javno angažiranje širom regije, gdje učinkovita partnerstva sa širokinn spektrom učesnika mogu igrati ključnu ulogu u zaštiti i širenju prostora za građansko djelovanje.

Tokom foruma kroz dva panela i radne grupe, učesnici su imali priliku da razgovaraju o veoma važnim temama za razvoj demokratskog i proaktivnog civilnog društva u Bosni i Hercegovini sa akterima iz različitih sektora.  Teme panela su:

  • Otkrijmo izazove: razmišljanje civilnog društva, vlasti i biznis sektora;
  • Razmišljanje van okvira: Refleksije razvojnih partnera o budućim koracima.

 

Poziv da učestvuje na PRAGG-forumu dobila je i NVO Genesis Project, a Izvršna direktorica Dijana Pejić bila je učesnik foruma. Zasigurno, da sa svojim bogatim znanje i ogromnim iskustvom iz neprofitnog sektora, obrazovanja, socijalnog razvoja i izgradnje mira, možemo da doprinesemo razvoju diskusije i osnaživanju napora u pravcu stvaranja održivih rešenja za izazove sa kojima se suočava civilno društvo u Bosni i Hercegovini. Genesis Project, sa svojim dugogodišnjim iskustvom u radu na terenu, nastoji osnažiti lokalne zajednice i implementirati projekte koji promovišu društvenu koheziju i aktivno građanstvo.

Učesnici su istakli zabrinutost zbog sužavanja prostora za građansko djelovanje, naglašavajući da vladavina prava zahtijeva aktivno civilno društvo koje djeluje u sigurnom i poticajnom okruženju. Zaključeno je da je potrebno istražiti nove modele saradnje civilnog društva s privatnim sektorom, medijima i drugim partnerima kako u BiH tako i na nivou regije. Cilj ovih nastojanja je da se ojača pozicija građana, osiguravajući da se glas svakog pojedinca čuje.