Naziv projekta: Program sekundarne prevencije fokusiran na identifikaciju i zaštitu djece od faktora rizika u osnovnim školama Unsko-sanskog kantona i Kantona 10
Donator: UNICEF
Trajanje: 1.8.2020 – 30.11.2021.
Lokacija: Unsko-sanski kanton i Kanton 10
Ukratko o projektu:
Program sekundarne prevencije ima za cilj blagovremenu prevenciju rizika društveno neprihvatljivih ponašanja kao i zaštitu djece od nasilja i zenamarivanja. Programske aktivnosti su usmjerene da učenik usvoji djelotvorna individualno i društveno prihvatljiva ponašanja razvijajući vještine potrebne za sveobuhvatan rast i razvoj, te brižno ophođenje prema sebi, drugima i/ili okruženju.
Program sekundarne prevencije pretpostavlja rano prepoznavanje indikatora koji mogu da dovedu dijete u opasnost da postane počinilac ili žrtva različitih oblika nasilja, kao i zlostavljanja ili zanemarivanja. Praksa i teorija ukazuju na neophodnost pravovremene intervencije, još od prvog razreda osnovne škole. Tendencija ovog programa je da akcenat stavi na pružanje adekvatne podrške djetetu i porodici umjesto određivanja sankcija, kako je to u tradicionalnom školskom pristupu ranije bilo uobičajeno. Naime, cilj je istražiti uzrok nekog neprilagođenog ponašanja, te raditi na njegovom smanjivanju ili otklanjanju kao i na jačanju protektivnih faktora odnosno resursa koji postoje u okruženju djeteta.
Roditelji, nastavnici, direktori i stručna služba škole imaju veliku važnost pri odgojnom i obrazovnom radu sa učenicima kao i za sveobuhvatan rast i razvoj učenika, njegovu dobrobit, kvalitetu usvojenih znanja, vještina, navika i stavova, pravovremenog prepoznavanja faktora rizika u okruženju, adekvatno reagovanje i osiguranje najboljeg interesa učenika.
Glavne projektne aktivnosti:
Aktivnost 1. Uvodni sastanak s Ministarstvom obrazovanja nauke kulture i sporta Unsko-sanskog kantona i Ministarstvom zdravstva i socijalne politike Unsko-sanskog kantona
Aktivnost 2. Uvodni sastanak s Ministarstvom znanosti, prosvjete, kulture i športa Kantona 10 i Ministarstvom rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih Kantona 10.
Aktivnost 3. Radionica za direktore i zamjenike direktora osnovnih škola – Predstavljanje Programa sekundarne prevencije.
Aktivnost 4. Izrada relevantnih podzakonskih akata o sekundarnoj prevenciji
Aktivnost 5. Obuka trenera za primjenu Programa sekundarne prevencije – Obuka timova za vršnjačku podršku i timova za superviziju
Aktivnost 6. Sastanci za razmatranje urađenog, razmjenu iskustava i praćenje budućih aktivnosti timova za vršnjačku podršku (TzVP) i timova za superviziju (TzS). Na sastancima, TzVP-u i TzS će dobiti priliku da pitaju stručnjake o izazovima sa kojima se suočavaju tokom svoje bliske saradnje sa školama.
Aktivnost 7. Obuka nastavnog kadra i stručnih službi škola u cilju uvođenja programa sekundarne prevencije i razmjene znanja i vještina potrebnih za efikasnu identifikaciju i pružanje podrške djeci u riziku.
Aktivnost 8. Obuka stručnih službi škola u cilju podrške stručnim službama škola tokom stvaranja i primjene Individualnog plana podrške te za izgradnju njihovih kompetencija.
Aktivnost 9. Obuke za predstavnike Centara mentalnog zdravlja. Obuke će se fokusirati na “Stvaranje i primjenu individualnih planova podrške (IPP)”. CMZ-e će predstavljati psiholozi.
Aktivnost 10. Obuke za uspostavljanje referalnih mehanizama u ciljanim opštinama. Svaka opština će imenovati 5 lokalnih stručnjaka (predstavnici Centara za socijalni rad, Centara za mentalno zdravlje, treneri, mentori) koji će sudjelovati u ovim obukama.
Aktivnost 11. Završna konferencija o temi “Djeca u riziku – Primjena modela sekundarne prevencije u USK”.