DONATOR: UNICEF BiH, USAID, EU
TRAJANJE PROJEKTA: 5. april 2014– 29. oktobar 2014.
Djeca i adolescenti sa teškoćama u razvoju moraju biti u središtu djelovanja usmjerenog na to da se izgrade inkluzivna društva – ne samo kao korisnici, već kao nosioci promjene. Oni su jednako kvalifikovani da pružaju informacije o tome da li se njihove potrebe zadovoljavaju.
Bosna i Hercegovina kao jedna od država potpisnica CRPD-a (Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom) potvrdila je pravo djece sa teškoćama u razvoju da slobodno izražavaju svoje stavove o pitanjima koja se ih tiču i obavezala se da će konsultirati djecu sa teškoćama u razvoju kada bude izrađivala i implementirala zakone i politike koji se njih tiču. Dakle, donosioci odluka će morati da komuniciraju na njima prilagođene načine i pomoću sredstava koja su lako dostupna i koja mogu da koriste djeca i mladi sa teškoćama u razvoju. Pravo da se čuje njihov glas odnosi se na svu djecu. Dijete koje je sposobno da se izrazi jeste ono dijete za koje je mnogo manja šansa da bude zlostavljano ili eksploatirano. Učešće je posebno važno za marginalizirane grupe djece koja žive u institucijama.
Opšti cilj projekta je podizanje svjesnosti o socijalnoj uključenosti, dječjim pravima i međukulturalnom dijalogu, osiguravajući učešće djece i mladih, uključujući i djecu s teškoćama u razvoju u odlukama koje utiču na njihove živote na razini lokalne zajednice, a kroz programme i aktivnosti medijske kampanje Govorimo o mogućnostima – Pridružite nam se!
Specifični cilj projekta je uspostavljanje formalnih veza između škola i lokalnih vlasti, osiguravajući učešće djece iz Savjeta učenika, uključujući i djecu s teškoćama u razvoju, u radu Opštinskih odbora SPIS i olakšavanje dijaloga među njima.
Aktivnosti na nivou škole:
Jačanje i razvijanje kapaciteta, podizanje svjesnosti i uključivanje lokalnih vlasti:
1. Logistički i organizacioni sastanci s predstavnicima osnovne škole i mapiranje postojećih kapaciteta za rješavanje pitanja vezanih za podršku i razvoj mogućnosti za djecu s teškoćama u razvoju;
2. Uključivanje članova savjeta učenika, uključujući i djecu s teškoćama u razvoju da učestvuju u istraživanju:
– U osnovnoj školi, lokalni tehnički asistent će zajedno sa predstavnicima Dženesis Projekta formirati jednu istraživačku grupu koja će provoditi ovu istraživačku metodologiju.
– Istraživačka grupa će se sastojati od 15 učenika i adolescenta iz Savjeta učenika, uključujući djecu sa teškoćama u razvoju. 3. Prikupljanje osnovnih informacija sa istraživačkom grupom koje će poslužiti za razvoj Akcionih planova/Preporuka vezanih za podršku i razvoj mogućnosti za djecu s teškoćama u razvoju;
4. Mapiranje postojećih kapaciteta i procjena i identifikacija glavnih izazova/pitanja vezanih za djecu s teškoćama u razvoju, te analiza rezultata;
5. Određivanje prioriteta među identifikovanim izazovima/pitanjima i preporuke za buduću praksu;
6. Razvoj Akcionih planova/Preporuka za rješavanje pitanja vezanih za podršku i razvoj mogućnosti za djecu s teškoćama u razvoju;
7. Mobilizacija i uključivanje već postojećih kapaciteta unutar lokalne zajednice koji je sposoban za rješavanje pitanja vezanih za podršku i razvoj mogućnosti za djecu s teškoćama u razvoju;
8. Na kraju istraživanja u lokalnoj zajednici održaće se Okrugli sto kako bi se predstavili rezultati istraživanja, odnosno Akcioni plan/Preporuke za rješavanje pitanja vezanih za podršku i razvoj mogućnosti za djecu s teškoćama u razvoju. Osnovni cilj organizovanja Okruglog stola je pokrenuti i održati dijalog između predstavnika lokalnih vlast/institucija, djece, djece sa teškoćama u razvoju, roditelja djece s teškoćama u razvoju, drugih relevantnih aktera na nivou lokalne zajednice i lokalnih medija o identifikovanim izazovima/pitanjima vezanim za djecu s teškoćama u razvoju, te preporukama za njihovo rješavanje. Na Okrugli sto će biti pozvani i načelnik opštine, njegov/njen zamjenik/zamjenica, predstavnici SPIS Komisije, Foruma za sigurnost/bezbijednost građana u zajednici (ako je formiran), a diskusiju će voditi jedan odabrani predstavnik iz lokalne zajednice.
9. Izvještavanje.
U sklopu projekta „Shvatite nas ozbiljno – govorimo o mogućnostima“ biće snimljeni i Jednominutni filmovi koji će imati za cilj da promovišu dječija prava i socijalnu inkluziju sa naročitim fokusom na sposobnosti i prava djece sa poteškoćama u razvoju.
Metodologija “Jednominutni filmovi mladih” se tek od kraja 2011. godine realizuje u Bosni i Hercegovini, pod pokroviteljstvom UNICEF-a BiH.
Projekat „Shvatite nas ozbiljno – govorimo o mogućnostima“ je sastavni dio državne inicijative koja se realizuje na nivou 32 opštine širom BiH pod imenom „Jačanje sistema socijalne zaštite i inkluzije djece u BiH“ (skraćeno SPIS). SPIS projekat se realizuje uz saglasnost i podršku sljedećih ministarstava: Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Ministarstvo civilnih poslova BiH; Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice; Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH.
Opšti cilj SPIS projekta je unapređenje sistema socijalne zaštite na svim nivoima vlasti, jačanjem programskog okvira i kapaciteta za socijalnu zaštitu i inkluziju djece, sa posebnim naglaskom na primjeni pristupa zasnovanog na potrebama i ljudskim pravima.